Powerbank: přenosná externí baterie

Nevíte k čemu powerbank slouží? Jedná se o externí dobíjecí baterie, ze kterých lze doplnit energii vašemu chytrému telefonu nebo tabletu. Tyto baterie jsou většinou v plastovém nebo hliníkovém pouzdru, ze kterého lze chytrá zařízení dobíjet přes USB kabel. Velikost powerbank je různá od tlustší kreditní karty až po těžší krabičky 2x větší než je váš chytrý telefon. Rovněž se liší v kapacitě akumulátorů, která určuje kolikrát bude možné vaše zařízení dobít.

powerbank-chytredoplnky-detail

 

Jak vybrat správnou powerbanku?

Doporučujeme se řídit jednoduchými pravidly:

  1. na co chcete powerbanku používat
  2. vybrat správné vlastnosti powerbanky
  3. kolik chcete utratit

 

Všechna pravidla spolu souvisí a vždy bude záležet na vaši prioritách. My se vám pokusíme rozhodování trochu ulehčit.

 

Použití powerbanky

Nejprve se zamyslete, k čemu budete powerbanku používat. Záleží totiž na tom, jestli chcete powerbanku jako poslední záchranu při denodenním používání nebo na cesty, kde budete bez zdroje energie delší dobu. Pro každodenní použití vám stačí powerbanka s nižší kapacitou na dobití 40 - 100 % baterie telefonu. Nižší kapacita (2 000 - 6 000 mAh) znamená, že bude baterie lehčí, menší a snadno ji schováte do kapsy, kabelky nebo tašky. Pokud plánujete cestovat a budete delší dobu bez elektriky, a nebo vám prostě jedno dobití nestačí, tak vybírejte mezi bateriemi s vyšší kapacitou (10 000 mAh a více). Myslete však na to, že jsou powerbanky těžší a větší. Pak už jenom vybírejte mezi všemi možnými tvary. Krabičky jsou oválné, placaté, hranaté a hemží se všemi různými barvami.

powerbank-5600 

 

Kapacita - pozor nenechte se zmást

Jedním z nejdůležitějších parametrů u powerbank je kapacita. Ta udává, kolik energie v sobě baterie uchovává. Na tento údaj si dejte pozor. Pro lepší pochopení si uvedeme jednoduchý příklad: Máme powerbanku s kapacitou 10 000 mAh. Víme, že kapacita baterie našeho chytrého telefonu je 2 000 mAh. Může se na první pohled zdát, že si budeme moci dobít svůj chytrý telefon hned 5x. Tak to ale NENÍ! Tento výpočet je chybný a značně se rozchází s realitou. Pro nabíjení chytrého telefonu se používá napětí 5 V, které ale neodpovídá napětí článků v powerbance, proto při nabíjení vznikají nemalé ztráty. Když odečteme ztráty a budeme vycházet ze zkušeností se zařízeními zjistíme, že použitelná energie powerbanky je rovna 50 - 70 % kapacity powerbanky. Telefon si tedy nabijeme 2,5x - 3,5x. Tato ztráta je však standardní a nejedná se o chybu produktu.

4

 

Rychlost nabíjení a další tipy

Rychlost nabíjení závisí na výstupním proudu. Na powerbankách najdete většinou dvě možnosti a to 1 A nebo 2 A. 1 A je většinou u powerbank s menší kapacitou. U některých je dokonce kombinace výstupů – 1 výstup s proudem 1 A a druhý 2 A, který se blíží rychlosti kvalitních nabíječek do elektrické sítě. Další důležitou vlastností je indikátor nabití. Ač se to zdá jako zbytečnost nemůže být nic horšího, než si vzít na cesty vybitou powerbanku. Díky indikátoru hned zjistíte na kolik procent je baterie nabitá.

Vyberte si z několika typů powerbank u nás na e-shopu - Powerbanky

 

Další tipy:

  • solární powerbank (dobíjení akumulátorů na slunci)
  • LED dioda na svícení
  • sledujte i maximální počet nabití
  • zajímavé barevné provedení
  • integrovaný kabel na nabíjení
  • ochranný obal na powerbanku

silikonovy-obal